Sprotnim obvestilom o vseh novostih na Mojstru prevodov lahko sledite tu:
Sledi nam na Twitterju!
Poznate kotiček za filmske »haklce«, težavice in zagate, nasvete in predloge?
Včlanite se v skupino slovenskih prevajalcev, oglejte pa si tudi Forum prevajalcev.
 

Moje mnenje na naslednje odkritje:

POPtv

Brez sledu (Without a Trace)

izvirnik

Without a Trace

prevod

Brez sledu

razlaga

Ta napaka se pojavlja tako pogosto, da je večina ljudi najbrž niti nima več za napako. Sled je beseda, samostalnik ženskega spola, ki se sklanja po 2. ženski sklanjatvi. Še lažje je to besedo sklanjati v množini in ne vem, od kod pride sledu. Spomnim se, da se je slovenska javnost pred časom zgražala ob izjavi nekega nogometaša, ki je izjavil, da ni bilo nobenega sledu o nečem ..., češ da ne zna sklanjati besede sled. Moram priznati, da sem še sama podvomila, ali imam prav ali ne, ker se ta oblika tolikokrat pojavlja. (Ana)

odgovor

Če se ti da preveriti v SSKJ: sled -u stil. -a m, mn. sledovi (v pomenu kar ostane) ... Brez sledu je torej pravilno. (pp)

odgovor

Smešno, v mojem SP-ju in SSKJ-ju najdem sled moškega in ženskega spola (tu je še sled, ženskega spola, vrsta ribe). In celo primer je napisan: izginiti brez sledu. :-) (Nanča)

odgovor

Ni napaka. Obstajata moška in ženska inačica. Izginiti brez sledu' je staro slovensko reklo. Pogosta je tudi fraza sledovi ostanejo. Glej SSKJ. (Mira)

mnenje

Res je, da je sled lahko moškega in ženskega spola in da ni narobe, če rečemo brez sledu. Osebno sem mnenja, da kdor zagovarja eno od variant, naj se je tudi dosledno drži. Manj pogosto bomo slišali nekoga reči: »Vsak sled za njim se je izgubil« ali »za njim je ostal le še sled« – kar pa tistemu, ki zagovarja brez sledu, ne bi smelo predstavljati problema. Všeč mi je ideja o moški varianti, moram pa priznati, da se je v vseh rabah ne bi upala tako samozavestno uporabljati zaradi nepogostosti rabe v jeziku, in bi se mi tako velikokrat »zareklo« (z žensko različico). Kar pa bi lahko predstavljalo problem in zavajanje bralcev; če bi uporabila na takšnem primeru:
– Izginil je brez sledu!
– Kako to misliš?
– Vsaka sled za njim se je izgubila!

To lahko zmede ali celo zavede bralca. Vendar mi je všeč celotna ideja o sledu in se bom trudia, da ga vpeljem nazaj, saj mi je všeč razgibanost našega jezika. Sleda ne bomo še pozabili! :) (mo)

odgovor

Ni tako preprosto, včasih sta dve varianti besede (dva spola ali pa kaj drugega) res enakovredni in je slogovno bolje, da se držimo ene, pogosto je pa pač ena oblika bolj uveljavljena v enih, druga pa v drugih zvezah. Sled je že tak primer, ali pa npr. Švedska je članica EU. in Pet let sem živel na Švedskem. Ne vidim nobenega problema v tem, da bi ista oseba napisala oboje. (Igor P.)


Moje mnenje: 
Moje ime in priimek: 
Moj e-naslov: 
Želim ostati anonimen(a): da ne
Če želite ostati anonimni, bomo ob prispevku objavili le začetnici vašega imena in priimka. Kljub temu vas prosimo, da tudi v tem primeru vpišete svoje ime in priimek ter elektronski naslov. Hvala.

© 1997–2011 MojsteR
Oblikovanje: IK design
Gosti: (T)Media