Sprotnim obvestilom o vseh novostih na Mojstru prevodov lahko sledite tu:
Sledi nam na Twitterju!
Poznate kotiček za filmske »haklce«, težavice in zagate, nasvete in predloge?
Včlanite se v skupino slovenskih prevajalcev, oglejte pa si tudi Forum prevajalcev.
 

Moje mnenje na naslednje odkritje:

National Geographic Channel

Iskanje Feničanov, 22. december 2007, 20.00

izvirnik

Canaanites

prevod

Kananiti

razlaga

Kanaanci. Semitska plemena, ki so se v 3. in 2. tisočletju pr. n. št. naselila na območju Palestine, imenovanem Kanaan (glej tudi Sv. pismo). Naj sploh komentiram? Saj vem, da človek ne more biti strokovnjak za vse, pa vendar: kje je splošna izobrazba? (Nataša Peternel)

mnenje

Tudi sama prvič slišim zanje. :) Naj bi to jemali pri zgodovini v gimnaziji? Resnično se ne spomnim, Sv. pisma pa, priznam, še nisem prebrala. Sem pa iz firbca poguglala zadevo in našla 97 zadetkov za Kanaance, za Kananite pa tole. Še ena napaka torej? Zanimivo (glede na vsebino). No, ti Kanaanci mi bodo odslej ostali v spominu (upam). Hočem reči le to, da se mi ne zdi tako zelo grozna napaka, seveda pa izhajam iz subjektivne predpostavke. Morda pove svoje mnenje še kdo? Nataši pa hvala za razlago. (ak)

pripomba

Hm, jaz sem pa za Kananite našla ta vir. Očitno jih obstaja več vrst. :) (pp)

odgovor

Iz Velikega splošnega leksikona DZS, Ljubljana 2005: Kanaan ([izg. kánaan], huritsko, ‘dežela rdečega škrlata’), v starem Orientu označitev za območje, ki je obsegalo današnjo Sirijo, Libanon in Palestino, v Stari zavezi v ožjem pomenu pokrajina zahodno od Jordana. Kanaanci: skupna označitev za raznorodne prebivalce Kanaana (Feničani, Filistejci, semiti), ki so pod vplivom Babiloncev, Asircev, Egipčanov in Hetitov razvili visoko kulturo (mestne države Biblos, Megido, Saida, Tir, Ugarit). Izraelci, ki so na to območje prodrli okog 1200 pr. n. š., sicer niso sprejeli kanaanske politeistične religije, za katero sta bila značilna čaščenje narave in kult plodnosti, vendar je nanje vseeno vplivala. Poleg Stare zaveze so najpomembnejši viri o Kanaanu najdbe iz Ras Shamre (Ugarit).
Mislim, da je napaka kar huda, Kanaanci se namreč, kot rečeno, ne pojavljajo zgolj v Sv. pismu, ki morda res ni vsakogaršnje branje – čeprav naj bi bilo njegovo poznavanje del splošne izobrazbe –, ampak tudi v zgodovinskih virih in arheologiji. Na izraz Kananiti nisem doslej še nikoli naletela, ne glede na to, za kakšno vrsto besedila je šlo. Mislim, da je napačen ali pa strašansko zastarel. Pa še v tem primeru bi morali biti Kanaaniti, kajti ime dežele se izgovarja Kanaan – z dvema a. (Nataša Peternel) (Nataša Peternel)


Moje mnenje: 
Moje ime in priimek: 
Moj e-naslov: 
Želim ostati anonimen(a): da ne
Če želite ostati anonimni, bomo ob prispevku objavili le začetnici vašega imena in priimka. Kljub temu vas prosimo, da tudi v tem primeru vpišete svoje ime in priimek ter elektronski naslov. Hvala.

© 1997–2011 MojsteR
Oblikovanje: IK design
Gosti: (T)Media