| odgovor | Pravilno je malokalibrski top.
Avtomatski topovi so topovi, ki so vodeni daljinsko, predvsem ladijski topovi, manjši kalibri imajo avtomatsko tudi izbiro streliva in polnjenje cevi, večje še vedno polni posadka. (pepe) |
| odgovor | Par pojasnil k izrazom avtomatski top/mitraljez.
Glavna razlika med topom in mitraljezom je ta da prvi strelja eksplozivne granate, drugi pa polne krogle. Meja v kalibru je postavljena pri 15mm (ruski KPV s 14,5mm je še vedno težki mitraljez, MG151/15 s 15 mm pa že top), vendar so tudi tu izjeme. Najbolj pravilno je sicer res avtomatski top, za laični Discovery pa bi bilo morda dovolj samo 'top'. Komentator pepe je zapisal kar nekaj nepravilnosti, zato še komentar njegovega odgovora:
Izraz avtomatski pomeni, da vse operacije pri samem streljanju (vstavljanje naboja, streljanje,izmetavanje naboja) potekajo avtomatsko, tako poznamo tudi avtomatsko puško a.bombomet, a.minomet...Nima pa ta izraz nobene zveze s samim vodenjem topa, ki je lahko ročno ali 'avtomatsko' (računalniško/radarsko, predvsem pri protiletalskih topovih od '60-ih let dalje). Tudi izraz 'malokalibrski' ni najbolj posrečen - v Sloveniji se ta izraz uporablja predvsekm za MK puške (ki jih uporabljajo npr. biatlonci). Izraz pride verjetno iz tega, ker se v angleščini topovi lahko razdelijo na 'small, medium in large caliber', v slovenščin je bolj uveljavljena delitev na lahko, srednje in težko topništvo. Vsekakor pa 'malokalibrski' oz. 'lahki' ni sinonim z 'avtomatski' - v to skupino (kaliber 15-57mm) sodita nemška 3.7cm Flak in 3.7cm Pak, prvi je avtomatski drugi pa ne.
Ker je to moj prvi prispevek, še lep pozdrav vsem sodelujočim. (Goran A.) |
| odgovor | Odločitev ali polno jedro ali eksplozivno polnjenje, je določila Petrograjska konferenca leta 1868, da zaradi humanitarnih razlogov, da projektili pod težo 400 gr. ne smejo imeti eksplozivnega polnjenja.
Uporaba malokalibrskih topov, v letala se ne vgrajuje lahki topovi, ampak malega kalibra, če uporabljamo polno ime orožja. Nemci so v II. sv prekršili pravilo, tako, da so začeli uporabljati topova malega kalibra, z izgovorom, da streljajo tehniko , enako topovi PA, zopet so prekršili normo z uporabo proti padalcem.
Maschinengewehr je v slovenščini strojnica, machinen pistole – brzostrelka. Orožje deluje rafalno v ciklu polni, sproži in izvrži tulec, večinoma rečemo avtomatsko.
Zamenjava države je prinesla srbski mitraljez in manj uporabljan avtomat za brzostrelko. Pri topovih sta iz Srbije prišla izraza brzometni – po vojaškem slovarju hitrostrelni, po SSKJ brzostrelni top in sporometni, ki pa ni nikoli posvojeno in se govori samo o topu. Novejša hitrostrelna orožja običajno ne uporabljajo energije smodniških plinov za delovanje, kajti dolgo gibanje zaklepa gre na račun koristne dolžine cevi.
Ameriško / angleško latovščino »autocannon or automatic cannon “ potem poslovenimo v hitrostrelni ali brzostrelni top.
Mimogrede, mitraljez izvira iz italijanske besede cartoccio a scatula a mitraglia ali po naše karteča in na jugu so orožja tipa Galting imenovali kartečnica. Ladijske in obalno trdnjavske izvedbe so imele kaliber do 26 mm.
Konec debate.
(pepe) |